FG stosownie do wymogów ustawowych w przypadku zatrudnienia osób nieletnich w jakiejkolwiek formie w tym wolontariuszy lub prowadzenia działań oświatowych, edukacyjnych lub innych z udziałem dzieci wdraża Politykę Ochrony Dzieci przed Krzywdzeniem, polegającą na promocji zdrowych i pozytywnych interakcji dot. odpowiedzialnego i bezpiecznego kontaktu między dziećmi a personelem oraz między samymi dziećmi.
POLITYKA OCHRONY DZIECI
Naczelną zasadą działań podejmowanych przez personel Fundacji Gospodarczej
jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy pracownik traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Fundacja działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
I Bezpieczna rekrutacja
- W FG każdy zatrudniony pracownik, zleceniobiorca, wolontariusz, usługodawca i inny, który będzie miał kontakt z dziećmi w ramach działalności FG będzie sprawdzany pod względem kwalifikacji i karalności w zakresie przestępstw określonych w art. 189 a i art. 207 kodeksu karnego oraz w ustawie z 29.07.2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego lub art. 21 ust 3 ustawy z dnia 13.05.2006r. o przeciwdziałaniom zagrożenia przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Każdy pracownik/współpracownik przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków podlega weryfikacji w sposób określony w zasadach bezpiecznej rekrutacji, załącznik nr 1.
- Poza wykonaniem obowiązków określonych w procedurze rekrutacji FG dokonuje sprawdzenia figurowania pracownika/współpracownika w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
- Fundacja Gospodarcza zobowiązuje wszystkich pracowników i współpracowników do zapoznania się z niniejszym dokumentem i przestrzegania go pod rygorem zakończenia stosunku prawnego.
II Rozpoznanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
- Personel FG posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca
uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka personel FG podejmuje rozmowę z opiekunami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywuje ich do szukania dla siebie pomocy.
- Personel zna i stosuje zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko
ustalone w placówce. Zasady stanowią Załącznik nr 2 do niniejszej Polityki.
III Interwencja w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dziecka
- Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.
- Przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:
- popełniono przestępstwo na szkodę dziecka np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem;
- doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie;
- doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem.
- Wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:
- pracownika,
- inne osoby trzecie,
- rodziców/opiekunów prawnych,
- inne dziecko.
- W przypadku podjęcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Zarządowi. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową. Podejrzenie krzywdzenia dziecka może zgłosić każdy pracownik, niezależnie od typu umowy łączącej go z FG.
- Interwencja prowadzona jest przez panią Martynę Lemańczyk-Bondzińską - psychologa, która jest wyznaczona na stałe do tego zadania, mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 58 662 42 38. - W przypadku zgłoszenia krzywdzenia ze strony osoby odpowiedzialnej za interwencję, interwencję prowadzi inna, wyznaczona osoba.
- W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 999. Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji.
- Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszej Polityki. Kartę umieszcza się w segregatorze interwencji.
- Wszyscy pracownicy organizacji i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
IV Krzywdzenie ze strony pracownika/współpracownika
1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka osoba wyznaczona na stałe przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego opiekunami.
Osoba wyznaczona na stałe stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.
2. Osoba wyznaczona na stałe organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
3. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo Zarząd FG sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
4. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia Zarząd FG sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego.
5. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez pracownika FG,
wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko
dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.
7. W przypadku gdy pracownik FG dopuścił się wobec dziecka innej formy
krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, Zarząd FG powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać osobę podejrzewaną o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji, gdy naruszenie dobra
dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia lub zarekomendować takie rozwiązanie zwierzchnikom tej osoby. Jeżeli osoba, która dopuściła się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniona przez FG, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren organizacji, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.
8. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły
informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do
zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnio-
nym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
9. W przypadku gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zgłosili opiekunowie
dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować
opiekunów dziecka na piśmie.
V Krzywdzenie rówieśnicze
- W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko przebywające w FG np. na zajęciach grupowych, należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka krzywdzonego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji. Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.
- Zarząd FG organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka krzywdzonego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia.
- Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego
zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo
sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie.
- Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.
VI Zasady ochrony wizerunku dziecka
- Fundacja Gospodarcza, uznając prawo dzieci do prywatności i ochrony ich dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku każdego dziecka.
- Pracownikowi lub współpracownikowi FG nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka: filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka, przebywającego na terenie FG bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
- Pracownik lub współpracownik FG nie może upubliczniać wizerunku dziecka w jakiejkolwiek formie: fotografia, nagranie wideo bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
- Pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego dziecka powinna zawierać wskazanie, gdzie będzie wykorzystywany wizerunek dziecka np. celem publikacji w serwisach społecznościowych.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie i upublicznienie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
VII Zasady dostępu dzieci do internetu
1. FG, zapewniając dzieciom dostęp do internetu, jest zobowiązana podejmować
działania zabezpieczające dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju; w szczególności należy zainstalować i aktualizować
oprogramowanie zabezpieczające przed niebezpiecznymi treściami.
2. Na terenie FG dostęp dziecka do internetu możliwy jest:
a. pod nadzorem pracownika FG – na urządzeniach FG,
b. za pomocą sieci wifi organizacji, po podaniu hasła.
3. W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika FG, osoba
ta ma obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu.
VIII Monitoring stosowania polityki
- Zarząd FG wyznacza na stałe panią Martynę Lemańczyk-Bondzińską tel. 58 662 42 38, mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , jako osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci. - Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian w Polityce.
- Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, przeprowadza wśród pracowników organizacji, raz na 12 miesięcy/24 miesiące, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 4 do niniejszej Polityki.
- W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w organizacji.
- Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje Zarządowi FG.
- Zarząd FG wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom nowe brzmienie Polityki.